Младежка работа срещу Евроскептицизъм


В периода 7-16 септември в Яш, Румъния се проведе семинар посветен на Младежката работа и Евроскептицизма. Представители на събитието бяха 9 държави – България, Румъния, Испания, Словения, Турция, Гърция, Италия, Северна Македония, Хърватия. Събитието бе организирано от Каста Морели.

Фокус на събитието беше споделяне на причини защо и как евроскептицизма се проявява и неговото влияние на взаимоотношенията между различните националности. Беше открит сходен проблем между всички и това са фалшивите новини и изопачаването на исторически факти за наслагване на напрежение между различни народи и разделение на общности. 

Във връзка с това участниците бяха разделени на няколко работни групи, за да могат да намерят решения на отбелязаните проблеми. Относно фалшивите новини и различните исторически факти, които се разпространяват се сложиха основни стратегии, за да се намали вероятността за прочитане на манипулирана информация.

Това са: 

  1. Проверяване на конкретна информация от поне 3 източника, като един от които да е хартиен носител на местна медия, която е предала факти от случилото се. 
  1. Комуникация с представители от даден регион за сверяване на събитията и пречупване на предразсъдъците спрямо определена националност.
  1. Участие в Еразъм програми за разширяване на мирогледа у участниците, за да се подсигури по- добро разбиране и приемственост на различия относно културата и историята учена в образователни институции. 

Променената обстановка поради COVID-19, се отбеляза ръстът в менталните заболявания и разстройства у младите хора.  Поради това една от работните групи концентрира работата си върху разработване на Еразъм проект, който да подпомогне младежите в тази насока. 

Обърнато беше внимание на новата програма Еразъм+ 2021 – 2027 година, която се фокусира повече върху изграждане на капацитет и даване на повече възможности за развитие на новосъздадени неправителствени организации. Ако имате организация и идея какво искате да правите във вашата местна общност, заедно с партньори от други държави, процедурата по кандидатстване e отворена. 

Друга тема, която беше повдигната беше правилното използване на медиите било то офлайн или онлайн и тяхното влияние върху обществото. Отбелязана беше нуждата на младежките организации да придобият повече знания и опит в създаването на материали за медиите: клипове, постери, статии и радио записи. Поради това участниците в семинара бяха разделени по групи, в които работиха използвайки методът K.I.S.S. – Keep It Short and Simple за създаване на по-горе посочените материали.  Добри ресурси, които можете да погледнете във връзка с алгоритмите на медиите за когнитивно хакване на хората, са този документален филм “The social dilemma” – тук и този кратък клип с информация за методологията на работа, на социалните мрежи. 

Председател и съучредител at сМисъл | Website | + posts

Никол е на 24 години, студент в Софийски университет "Св. Климент Охридски", Юридически факултет, специалност "Право".

2015 година се запознава с неправителствения сектор с организация GLOW leadership academy, след това се записва в ABLE mentor и се фокусира върху организиране на дарителска кампания за Кризисен център „Вяра, Надежда и Любов”.

От 2015 до момента е доброволец към Националната пациентска организация - първо по превенция и контрол на ХИВ/СПИН между младежи от 14 до 18 години, след това по проект “Ваксинко” - информационна кампания относно важността на ваксините.

2016 година взема участие в Европейски младежки парламент, като представител на България в Манчестър. Същата година става част от Софийски ученически съвет, където встъпва в едногодишен мандат като главен секретар.

2017 година преминава Националната младежка академия на Национален младежки форум- НМФ и я завършва като посланик на Структурния диалог - с настоящо работно наименование "Диалог на ЕС по въпросите за младежта". Представител е на България на конференцията в Букурещ 2019 и по време на Българското председателство 2018.

От 2017 година до момента е част от Фондация "Международна награда на херцога на Единбург - България" със завършено ниво на Бронз, а от 2020 година и на Сребро.

През 2017 става част от управителния съвет на НМФ с мандат 2 години. Първата година отговаря за приоритет “Гражданска активност”. През втората година от мандата отговаря за приоритет “Младежки права”.

2022 година Никол става част от Консултативния съвет по въпросите на младежта към Съвета на Европа с мандат 2022-2024 година. В рамките на мандата й, фокуса е водеща в портфолио PFG 1: Достъп до права, отговаряща за съдебната практика на ЕКПЧ и Европейската социална харта. Като водещ №3 в PFG 2: Младежко участие и младежка работа, в частност работната група за сертифициране на Младежки центрове със знака за качество на Съвета на Европа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *