[av_heading heading=’За „Благичка“‘ tag=’h3′ style=’blockquote classic-quote’ size=’3.5vw’ subheading_active=’subheading_below’ subheading_size=’20’ margin=“ margin_sync=’true’ padding=’11’ color=’custom-color-heading’ custom_font=’#d66da3′ av-medium-font-size-title=“ av-small-font-size-title=“ av-mini-font-size-title=“ av-medium-font-size=“ av-small-font-size=“ av-mini-font-size=“ av_uid=’av-kj1eznzg’ admin_preview_bg=“]
Историята на един млад предприемач
[/av_heading]
[av_hr class=’default’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=“ custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=“ icon=’ue808′ av-desktop-hide=“ av-medium-hide=“ av-small-hide=“ av-mini-hide=“ av_uid=’av-afq2v’]
[av_textblock size=“ font_color=“ color=“ av-desktop-hide=“ av-medium-hide=“ av-small-hide=“ av-mini-hide=“ av-medium-font-size=“ av-small-font-size=“ av-mini-font-size=“ av_uid=’av-thtxb’]
В ресторанта в момента работят двама глухи младежи – Марио и Сашко, една млада дама, която е управителят на заведението – Дани – тя е на 20, а стана управител още на 18, и аз. Ние сме като едно семейство, подкрепяме се и си помагаме. Към настоящия момент заведението се управлява от тях тримата. Аз почти не прекарвам време там, а ако го правя то обикновено хапвам и планираме предстоящ кетъринг и събитие.
Ресторантът няма бизнес план в класическия формат. Всичко е в главата ми – знам какво искам и как го искам. Нямам нужда да разписвам. Не се и страхувам дали ще се получи или не. За отварянето му бяха необходими 60 хил. лв., две трети от които идват от печалбата на кетъринг компанията и онлайн магазина, които съществуват преди това. Когато парите започнаха да свършват, потърсих подкрепа от IKEA, които безвъзмездно обзаведоха цялата търговска част на ресторанта и осигуриха посудата в кухнята. Останалите пари изкарвахме в процеса на готвене и обслужване на клиентите. С тях допълвахме липсващите неща.
Основната дейност винаги е бил кетърингът за корпоративни клиенти. Ресторантът е естествено продължение на тази дейност, а по време на извънредното положение ролята му за целия бизнес се оказва решаваща. След обявяването му на 13 март всичко се случи изключително бързо – събитията, за които имаме ангажимент, са отменени, а всичките поръчки за кетъринг анулирани. Така започнахме да предлагаме доставки по домовете. Използвам най-вече реклама във Facebook.
Създаването на подобен бизнес не е лесно. Държавните регулации в България пречат. Затова са малко и бизнесите у нас, които искат да приложат 100% от принципите на нулевия отпадък или от наемането на младежи в неравностойно положение. От друга страна обаче няма по-сладко за мен да управлявам собствен бизнес и да знам, че всичко, което правя, го правя, защото сама съм решила и най-важното – харесва ми. Обичам ежедневието си, обичам и това да работя 24/7, колкото и шантаво да звучи. За 7те години, откакто развивам собствени проекти, осъзнах, че редом с тях съм развила най-вече себе си като човек, професионалист и предприемач.
Бързите решения в критични ситуации, съчетани с увереността, че мога да се справя, са ключът към успеха ми в момента. В личен план разбрах, че се справям все по-добре с промените и успявам да извлека ползи от тях. А за ресторанта – че екипът му е най-способният и най-правилният, който бих могла да имам.
[/av_textblock]
Блажка Димитрова
Блажка - безкраен оптимист с непоклатимо желание за постигане на положителната промяна в света, в който живее!
Създател и собственик на Blagichka - Zero Waste
Учредител на Нулев отпадък - България
Собственик на Blagichka - Burgers and Fries